לקראת יום כיפור הקרב ובא, החלטנו לעשות לכם כתבה של היתרונות שיש בצום. אנחנו הופתענו כמה יש! שימו לב, היתרונות הם אך ורק אם שותים מים תוך כדי.

ירידה במשקל

צום זאת שיטה שדי בטוחה להורדה במשקל. שימו לב שוב שמדובר בצום עם מים ושלא יותר מפעם בחודש בין 14 – 18 שעות. ממחקרים רבים עולה שהצום עוזר לגוף לשרוף שומן מתאי השומן בצורה יעילה יותר ואפילו מאפשר לגוף להשתמש בשומן כמקור אנרגיה במקום הסוכר.

חילוף חומרים מהיר יותר

צום מאפשר למערכת העיכול לנוח ולהמריץ את המטבוליזם בשביל שהגוף ישרוף קלוריות בצורה מהירה יותר. בנוסף, צום יכול גם לעזור לאיזון פעילות העיכול, שיפור תפקוד המעיים וחילוף החומרים בגוף.

פחות רעבים, דפוס אכילה קבוע!

למעשה, רוב בני האדם לא חשים תחושת רעב אמיתית בגלל שאנחנו רגילים לאכול בכל 4-5 שעות. אדם ממוצע צריך לא לאכול בין 12 ל-24 שעות כדי לחוות רעב אמיתי (מי שצם ביום כיפור מכיר את התחושה) ולכן הצום מסייע באיזון ההורמונים בגוף שקשורים לתחושת רעב ותחושת שובע. אצל אנשים בעלי עודף מנגנון זה בדרך כלל אינו תקין ולכן הצום יכול לעשות "ריסטרט" למנגנון. ככל שצמים יותר (אבל לא יותר ממה שאתם יכולים, שימו לב לתחושות שלכם ואל תנסו בכוח כי זה יעשה בדיוק ההפך), כך מאפשרים לגוף לתקן בעצמו את האיזון והשחרור של ההורמונים חוזר לעצמו. כך תוכלו להבדיל בין רעב אמיתי לבין תחושות אחרות שגורמות לכם סתם לאכול. בנוסף, כך תוכלו לעשות לעצמכם דפוס אכילה קבוע ולעמוד בו.

שיפור מערכת החיסון והמוח

צום משפר את תפקוד המערכת החיסונית, מכיוון שהוא מוריד את נזקי החמצון ומאזן תהליכים דלקתיים. כמו בטבע, כשבעלי חיים חולים הם מפסיקים לאכול ונחים. הפעולה הטבעית שלהן בהפסקת האוכל והמנוחה מורידה את העומס מכל המערכות הפנימיות כדי שהגוף יוכל להתמקד בהתמודדות עם הזיהום. רק לבני אדם יש את הצורך לאכול כשהם חולים, למרות שלא זקוקים לזה. בנוסף, הצום יכול לשפר את יכולות המוח מכיוון שהוכח כי הוא מעלה את ייצור החלבון BDNF שמעודד פעילות של תרכובות מסוימות במוח, אשר תורמות לבריאות מערכת העצבים. החלבון מגן בנוסף על תאי המוח מפני שינויים שקשורים למחלות כמו אלצהיימר ופרקינסון.

לסיכום,

שימו לב לכל האזהרות ותתחילו לצום (עם מים כמובן).

אתם צמים ביום כיפור?

השאר תגובה